İçeriğe geç
DOÇ.DR.ERDİNÇ NAYIR

DOÇ.DR.ERDİNÇ NAYIR

Tıbbi Onkolog

17 Kasım Akciğer Kanseri Farkındalık Günü

Dünyada hem erkeklerde hem de kadınlarda kansere bağlı ölümlerin en sık nedeni akciğer kanseridir. Çok sık karşılaştığımız bu kanserin en sık sebebi tütün ve tütün ürünlerinin tüketimidir.

Akciğer kanserinin en sık nedenini sigara tüketimi ile sınırlandırmamak gerekir. Çünkü sadece sigara değil, elektronik sigara, puro, pipo, nargile gibi tütün ürünleri de akciğer kanseri gelişme riskini ciddi anlamda artırmaktadır. Hatta nargilenin daha tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz.

Tütün ve tütün ürünleri dışında radyasyon, arsenik, nikel gibi mesleki maruziyetler, hava kirliliği, radon gazı, asbest maruziyeti de akciğer kanseri riskini artırmaktadır.

Akciğer kanserini erken tanımak için yoğun sigara içen, özellikle aile öyküsü de olan kişilerde yılda bir düşük dozlu bilgisayarlı tomografi çekilmesi tarama amaçlı önerilmektedir.

Son dönemde kanser tedavisinde en çok gelişmenin yaşandığı alanlardan biri de akciğer kanseri tedavisidir. Akciğer kanserinin tedavisinde genel olarak ameliyat, ışın tedavisi ve ilaç tedavisi bulunmaktadır.

İlaç tedavisindeki ciddi gelişmeler sayesinde hastalığı kontrol altına alma ve şifaya kavuşma oranları ciddi anlamda artmıştır. İlaç tedavisinde eskiden sadece kemoterapi kullanılırken, günümüzde kemoterapi seçeceğinin yanına ağızdan kullanılan akıllı ilaçlar, damardan uygulanan immünoterapiler eklenmiştir.

Günümüzde akciğer kanseri tedavisi genetik testler sayesinde kişiye özel hazırlanmaktadır, bu sebeple her hastanın tedavisi birbirinden farklı olabilmektedir.

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram