İçeriğe geç
böbrek kanseri

Böbrek Kanseri

Böbrek Kanseri Tanımı:

Böbreklerimiz kanı süzerek toksik maddelerin idrar olarak dışarı atılmasını sağlar, ayrıca vücuttaki su – mineral dengesini de sağlar. İşte böbreğin iç yüzeyini kaplayan hücrelerin anormal ve kontrolsüz çoğalması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Risk Faktörleri:

 • Tütün ve tütün ürünlerini kullanmak
 • Obetize
 • Kalıtsal etkenler(Genetik yatkınlık)
 • Doğal olmayan, katkı maddesi fazla, yağ oranı yüksek gıdaları fazla tüketmek, sağlıksız beslenme
 • Kimyasal ajanlar

Belirtiler:

Böbrek kanserini işaret eden pek çok belirti aynı zamanda ciddiyeti büyük olmayan hastalıklara da işaret edebilir. Bu nedenle her iki durumda da mutlaka doktora görünerek, belirtilere neden olan hastalığın tedavisi sağlanır. Bu noktada başlıca belirtiler arasında;

 • Kişinin kendini sürekli yorgun hissetmesi,
 • Sebepsiz yüksek ateş,
 • Nedensiz yere verilen aşırı kilo,
 • İdrar renginin normalden koyu olması ve idrarda kan görülmesi,
 • Karın bölgesinde ya da yan tarafında ele şişlik gelmesi gibi durumlar böbrek kanserinin başlıca belirtileri arasındadır.

Tanı:

Böbrek kanseri belirtileri ile doktora başvuran kişilere kesin tanının konabilmesi için bazı test ve tahliller uygulanmaktadır. İlk etapta idrar tahlili ile işe başlayan doktorlar, kan tahlili ve ultrason ile kontrolleri sırayla yapmaktadır.  Böbrek kanserinin tedavisinde etkili bir yol izlemek adına, kanserli tümörlerin yayılma oranı dikkatle belirlenerek tedaviye başlanmalıdır.

Yaklaşık dört evrede kendini gösteren böbrek kanserinin ilk evresindeki tümörün boyutu oldukça küçüktür ve tedavisi oldukça kolaydır. İkinci ve üçüncü evrelerde böbrekten taşarak diğer dokulara ulaşan tümörlerin temizlenmesi ile tedavi olumlu yanıt vermektedir. Son evrede ise, kanserin akciğer ve karaciğer gibi organlara yayılmış olması, hastalığın ciddi boyuta ulaştığını göstermektedir.

Tedavi:

Prognozu (gelecekteki hastalığa bağlı yaşam süresini) ve nasıl bir tedavinin uygulanması gerektiğini etkileyen faktörler vardır. Bu faktörlerin başında;

 • Hastalığın klinik evresi.
 • Hastanın yaşı ve genel sağlık durumu gelir.

Böbrek kanserinin klinik durumunun, gelişiminin ne derecede olduğunun kolaylıkla anlaşılması ve tedavilerinin planlanması için evreleme sistemi kullanılır.

Evreleme sisteminde en önemli parametreler tümörün boyutları ve tümörün böbrek ve çevre dokusu ile olan ilişkisi yanında uzak dokulara yayılıp yayılmadığıdır. Erken evre böbrek kanserlerinde altın standart tedavi tümörün cerrahi olarak vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Büyük boyutlardaki ve uzak organlara yayılmış böbrek kanserinin tedavisinde laparoskopik cerrahiden çok açık cerrahi tercih edilebilir.

Cerrahi: Nefrektomi, böbreğin ameliyat ile alınmasına verilen isimdir. İleri evre kanserlerde böbrek, böbrek üstü bezi ve böbreği çevreleyen yağ dokuların tamamının çıkarıldığı ameliyata “radikal nefrektomi” denilirken, erken evre kanserlerde sadece tümörün çıkarılarak böbreğin sağlam kısmının korunduğu ameliyata “parsiyel nefrektomi” denilir.

Radyoterapi (Şua/Işın Tedavisi): Yüksek teknolojili cihazlar tarafından üretilen dozu ayarlanmış radyasyon ışınlarının tümörlü dokuya odaklanarak, tümörün tahrip edildiği tedavi yöntemine verilen isimdir. Ancak böbrek kanseri tedavisinde faydası sınırlıdır. Esas olarak tümörün tedavisinde değil, hastalığı ilerlemiş olup kemik tutulumu olan hastalarda ağrı ve şikayetlerin azaltılması amacıyla kullanılır.

Kemoterapi: Kanserli hücreleri yok etmek için kullanılan yöntemlerden birisi sistemik olarak vücuda verilen kemoterapi ilaçlarıdır. Tek veya birkaç ilaç birlikte kombine olarak kullanılabilir. Ancak kemoterapinin böbrek tümörleri üzerindeki etkisi sınırlıdır. İleri evre ve yaygın uzak yayılımı olan hastalarda kullanımı tercih edilir.

Akıllı ilaçlar (Tirozin kinaz inhibitörleri): Böbrek kanseri hücrelerinin çoğalmasına, büyümesine neden olan reseptörleri veya uyarıları hedefleyen ilaçlara hedefe yönelik tedavi veya akıllı ilaçlar denilmektedir. Ağız yoluyla kullanılan bu ilaçları günümüzde böbrek kanserinde çok sık kullanmaktayız.

İmmunoterapi (Biyolojik Tedavi/Bağışıklık Tedavisi): Bağışıklık sisteminin uyarılarak tümör dokusunun tahrip edilmeye çalışıldığı bir tedavi yöntemidir.